اخبارشهرداریواحد روابط عمومی

درباره شهر ارمغانخانه

 

 

تكيه حسيني و مراسم تعزيه در ارمغانخانه

 

شهر ارمغانخانه مركز بخش قره‌پشتلو از توابع شهرستان زنجان در سال ۱۳۸۷ به عنوان شهر شناخته شد . اين شهر از نظر مختصات جغرافيايي در ۴۸ درجه و ۲۲ دقيقه طول جغرافيايي و ۳۶ درجه و ۵۸ دقيقه عرض جغرافيايي با میانگین ارتفاع محدوده شهر از سطح دریا ۱۹۴۰ متر در ۳۲ کیلومتری مرکز استان در قسمت شمال غربي شهر زنجان و بر روي دشت‌هاي دامنه‌ي جهبه جنوبي رشته كوه‌هاي البرز غربي در يكي از مهمترين پهنه‌هاي گردشگري استقرار يافته است .
شهر ارمغانخانه به دليل وجود زمين‌هاي مناسب توسعه به سمت جنوب گسترش مي‌يابد باغات در شمال شرقي و شمال غربي از نظر گسترش شهر را در اين قسمت‌ها با محدوديت مواجه ساخته است مساحت شهرارمغانخانه بالغ بر ۲/۸۱ هكتاراست كه شامل ۹/۷۸ هكتار سطوح خالص شهري و ۳/۲ هكتار سطوح ناخالص شهري با هوای خنک ودلپذیر و گویش اهالی زبان ترکی می باشد.
شهر ارمغانخانه در شمال استان زنجان در يكي از مهمترين پهنه‌هاي گردشگري قرار گرفته است. روستاهاي سهرين و دشت معروف آن در جنوب شهر ارمغانخانه قرار دارد.
این دشت با وسعت بيش از سي هزار هكتار در ادامه دشت زنجان و در قسمت شمال شهر زنجان تنها مأمن آهوان شمال غرب كشور قرار دارد. اين دشت قسمتي از منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد است كه يكي از مناطق با ارزش طبيعي معرفي شده است و مي‌تواند در بخش اكوتوريسم پذيراي جذب و جلب گردشگران داخلي و خارجي باشد.اين طبيعت در گذشته از نظر اكولوژيكي به عنوان يكي از زيستگاه‌هاي تابستاني و يك كريدور حياتي در جهت گذار مهاجرتي براي آهوان محسوب مي‌شد و آهوان فلات مركزي ايران در تابستان‌ها به اين دشت مهاجرت مي‌كردند.

تعزيه‌خواني و شبيه‌خواني با قدمت ۴۰۰ ساله که در شمار میراث معنوی ایران به ثبت ملی رسیده يكي از مهمترين ويژگي‌هاي فرهنگي و آييني اين شهر است که از اول تا چهاردهم محرم و از اربعین تا بیست و هشتم صفر در محلي به نام تكيه حسيني که مهمترين و يا شايد بزرگترين تعزيه‌ و شبيه‌خواني کشور در اين شهر برگزار مي‌شود در هر سال در نيمه اول محرم نزديك به ۲۵ الي ۳۰ هزار نفر از اقصی نقاط ایران اسلام براي برگزاري مراسم آييني تعزيه و شبيه‌خواني در اين محل حضور پيدا مي‌كنند مجموعه تكيه حسيني در خيابان امام حسين (ع) قرار گرفته است. 

 

 آهو، مهمترين جاندار وحشي دشت سهرين

تصويري از وجود كبك در دشت پيرامون ارمغانخانه

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close